A villamosvezetők első negyedéves átlagos havibére bruttó 403.000 Ft volt, igaz, ebben a túlórák is benne vannak – olvasható az ATV oldalán.

 Nemcsak az autóbusz- és trolibuszvezetőket várja a BKV, de a villamosvezetőket is. Az első intenzív tanfolyam 2016 második felében indult, ami után magasabb fokozatba kapcsoltak. Idén már kéthavonta szerveznek villamosvezető-tanulói képzést, és ez várhatóan 2018-ban is folytatódni fog. Évente kb. 40-50 fő esik ki a nyugdíjazás vagy egyéb okok miatt.

„A villamosvezetők első negyedéves átlagos havibére bruttó 403 000 Ft” – írta a BKV a megkeresésünkre. Igaz, ebben már a túlórák is benne vannak, még mielőtt valaki gyorsan lelécelne a munkahelyéről és beállna a BKV kötelékébe. Az érintett munkakörök átlagos munkaideje 40 órát tesz ki, ezen felül jellemzően túlórát is vállalnak a dolgozók, amelynek mértéke maximum. 300 óra lehet egy évben.

Hogy mennyi lehet a mindenféle juttatások nélküli összeg, arra nem kaptunk választ. Januárban a Világgazdaság úgy számolta, hogy a villamosvezetők átlagosan, mindenféle juttatásokat leszámítva havi bruttó 240 ezer forintot keresnek, vagyis nagyjából 160 ezer nettót visznek haza. Azóta történt ugyan bérfejlesztés: április végén megállapodás született a mértékadó szakszervezetek és a munkáltató közt a BKV Zrt. 2017. évi bérmegállapodásával kapcsolatban. A megállapodás főbb elemeit a Villamos Független Szakszervezet is közölte akkor a honlapján.

Jelenleg – írta az atv.hu megkeresésére a BKV – kb. 910 főállású villamosvezetőt foglalkoztatnak, mindamellett, hogy egyéb jogviszony keretében is végeznek hasonló munkát.

Hogy ez mire elég, azt nem tudni. Azt viszont igen, hogy a BKV nem csak villamosra, de buszra és trolibuszra is toboroz sofőröket, ahogyan arról már korábban beszámoltunk. Ami a villamost érinti, az első intenzív tanfolyamok 2016 második felében rajtoltak el. „2017-ben kéthavonta indítottunk villamosvezető-tanulói képzést, és ez a folyamat várhatóan 2018-ban is folytatódni fog. A képzés hosszú ideje, valamint a vizsgakötelezettségi előírások követelményei miatt a beiskolázásra kerülők 60-70 százaléka fejezi be sikeresen a tanfolyamot” – közölte lapunkkal a BKV.

Ha utóbbiból indulunk ki, akkor nem nehéz kiszámolni, hogy a 30 fős tanfolyamokból átlagosan 18-21 fő végez, miközben évente 40-50 fő fejezi be a munkát, nyugdíjazásnak vagy más munkahelyen történő elhelyezkedésnek köszönhetően. Bár nyugdíj mellett is van lehetőség tovább dolgozni, de számuk elhanyagolható, csupán néhány fő a BKV szerint.

Az atv.hu elérte Gólián Zsoltot, a Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetségének (BKSZSZ) elnökhelyettesét, szóvivőjét is. A szövetség képviselője is hasonló számokat határozott meg, amikor arról kérdeztük, hogy jelenleg hányan dolgoznak villamosvezetőként, majd hozzátette: a 2018-as évben már 1000 fő feletti létszámra lenne szükség.

De mi lehet az akadálya a munkaerőhiány betöltésének? Szerinte az, hogy a jelentkezők száma megcsappant. „Korábban évente 1, maximum 2 tanfolyam indítása elegendő volt a fluktuáció ellensúlyozására, tavaly január óta azonban évente 6 tanfolyamot tartunk, de az egy képzésre jutó jelentkezők száma a korábbihoz képest negyedére-ötödére apadt” – fogalmazott. Hozzáteszi, hogy vannak olyan dolgok, amik riasztóak lehetnek egy potenciális munkavállalónak. Ilyen a szigorú orvosi alkalmassági vizsgálat, a képzés hossza, de újabban a hajnali és a késő éjszakai munkavégzések is akár. Kiemelte, hogy a tanfolyamot elvégző és munkába álló vezetők azonban bruttó 1575 forintos órabért kapnak, amihez hozzájönnek még a pótlékok és a célprémium is.

Forrás: ATV