Közeleg a határidő, amikor sok-sok könyvtáros, múzeumi dolgozó kap egy visszautasítható ajánlatot – olvasható a Népszavában.
Augusztus 15-ig el kell ajánlatot tegyenek a könyv -és levéltárak, múzeumok a náluk dolgozó kulturális közalkalmazottaknak a folytatásra – november elsejével ugyanis közel 20 ezer ilyen alkalmazott közalkalmazottat terelt a kormány a munkaerőpiacra.
Kitolták az ajánlattételi határidőt
A tízezrek jövőjét érintő döntést május 19-én, az ellenzék nem szavazatainak ellenében fogadta el az Országgyűlés fideszes kétharmada. A törvény szerint a munkaadók új, piaci alapú munkaajánlatot kell tegyenek a közalkalmazottakra – amit a dolgozó október végéig vagy elfogad, vagy nem - az ajánlattétel határidejét pedig először július 15-ben határozták meg.
Egy feltűnésmentes törvénymódosítás azonban egy hónappal későbbre, augusztus 15-re tolta ki ezt az ajánlattételi határidőt.
A változást az LMP-s Ungár Péter vette észre – érdeklődött is miatta az az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, bár a jelek szerint félreérthette a módosítás lényegét. Az Emmi részéről Rétvári Bence államtitkár reagált, jelezve, hogy nem a szféra leépítésének határideje változott, az továbbra is október 31. marad.
A szakmai tiltakozás sem érdekelte őket
Mint arról korábban írtunk, kulturális közalkalmazotti réteg felszámolását teljesen váratlanul dobta be kormány. A tervezet véleményezésére a húsvéti hétvégét is beleszámolva elegánsan három és fél napot adtak, aztán a javaslatot a szakma tiltakozása ellenére is benyújtották parlamentnek. Az Orbán-kabinet szerint az érintett 19 ezer dolgozó csak versenyképesebb helyzetbe kerül a munkaerőpiacon – ami mellé 6 százalékos béremelést is ígértek - a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) azonban nincs elragadtatva a változástól; hogy miért nem, arról itt írtunk bővebben.
Adósságrendezés, NER-módra
A megoldást a piaci versenyben látó kormány 2017-ben még teljesen másként látta a kulturális közalkalmazottak helyzetét: Hoppál Péter korábbi kulturális államtitkár akkor még 15 százalékos bérpótlékot ígért az ágazat dolgozóinak, és
elismerte, hogy a kulturális ágazatban dolgozók bérfejlesztése mindeddig a kormányzat adóssága volt, hiszen ott utoljára 2008-ban történt emelés.
Úgy tűnik, ezt az adósságot most egyszerűbbnek látják a teljes ágazat szélnek eresztésével rendezni.
Forrás: Népszava
Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!