Országos figyelmet kapott e hét elején, hogy sztrájkbizottságot alakított a Nemak Győr Kft. dolgozóit képviselő Vasas Szakszervezet. Az autóipari alkatrészgyártó üzemben zajló események hátteréről májusban részletes cikkben számoltunk be, amikor is a dolgozók petíciót indítottak a tisztességes munkakörülményekért és a béremelésért. A kezdeményezéshez akkor 776 fő,üzemben dolgozó fizikai állomány 85 százaléka csatlakozott. Ennek ellenére sem sikerült az elhúzódó tavaszi bértárgyalást megállapodással zárni: a munkáltató egyoldalú intézkedésként vezetett be béreket érintő változásokat, amelyek a szakszervezet hétfői közleménye szerint a bérek értékének csökkenését eredményezték. a Mérce cikke.
Ezt követően alakult meg a sztrájkbizottság, amely a szakszervezet hétfőn kiadott közleménye szerint
- az éves alapbérfejlesztés 6 százalékra történő kiegészítését (április 1-ei hatállyal);
- valamint az egyszeri kifizetés 400 000 forintos összegig történő kiegészítését követeli.
Amennyiben nem sikerül megállapodásra jutni, a szakszervezet figyelmeztető sztrájkot vagy akár határozatlan idejű munkabeszüntetést is kilátásba helyezett.
A sztrájkbizottság megalakítása után alig egy héttel olyan hírek jelentek meg, amelyek szerint a győri autógyártásban dolgozókat nagy csapás érheti: a 444 arról számolt be, hogy hogy már az egészen közeli jövőben több százan távozhatnak az Auditól. Miután utóbbi a Nemak egyik fő megrendelője, felmerülhet a kérdés, hogy a kedvezőtlen iparági hírek befolyásolják-e a béremelésért küzdő alumíniumöntödei dolgozók alkupozícióját.
László Zoltán, a Vasas Szakszervezetek alelnöke a Mérce kérdésére azt válaszolta, hogy nem várható el a Nemak béremelésért küzdő dolgozóitól, hogy az Audiról vagy más iparági szereplőkről szóló hírek miatt „hirtelen megszeppenjenek”.
A szakszervezeti vezető szerint figyelembe kell venni, hogy általában a munkáltatók érdeke az, hogy mindig rosszabb üzletmenetet láttassanak bértárgyaláskor, mint amilyen ténylegesen van. Elmondása alapján a nemakosok nem érzékelik azt, hogy „nagy leállások” lennének. Időnként hétvégi munka is van, tehát nem az a mindennapi tapasztalat, hogy szünetelne termelés. László Zoltán arra emlékeztetett, hogy olyan időszak is volt, amikor valóban nagyon magas intenzitáson folyt a gyártás, de akkor sem „ugrott” azonnal a munkáltató, hogy most többet fizessen a munkavállalóknak. „A realitás talaján gondolkodunk mi is, de azt is látni kell, hogy a dolgozóknak van egy >>merülési vonala<<, ami alá nem mehetnek anyagilag. Tehát ha egy cégnek rosszul megy, akkor képzeljük el, mennyire rosszul megy a dolgozónak. Neki nincsenek akkora tartalékai, nincsen akkora anyagi bázisa” – fűzte hozzá László Zoltán.
Habár a Nemak a fizetések tekintetében győri ipari park cégei sorában a jobban fizetők között van, májusban megjelent cikkünkben arról számoltak be a dolgozók, hogy a munka nehézségét és a munkaidőkeret előnytelenségét már nem kompenzálják a bérek. Papíron pedig ugyan a cég biztosítja a teljesítményalapon elérhető magasabb bért, de a gyakorlatban ez már évek óta nem szokott megvalósulni.
László Zoltán ezzel kapcsolatban a Vasas álláspontját úgy fogalmazta meg: „Mi azt szeretnénk a szakszervezetnél, hogy a megszerezhető jövedelemnek minél nagyobb része, lehetőleg 80 százalék felett legyen az alapbér. Kedves dolog, ha különböző bérkiegészítési lehetőségekkel bombázzuk a dolgozókat, amelyek elvileg elérhetők, de el is veszíthetők. Szerintünk az a tisztességes, felelősségteljes hozzáállás, ha a munkáltató alapbérben gondolkozik.”
A mostani sztrájkkövetelések között ugyancsak nem szerepel deklaráltan, de korábbi cikkünkből az is kiderül, hogy a dolgozók problémásnak tartják a műszakszervezést is, amelynek következtében ugyan egy-egy műszak rövidebb lett, cserébe viszont kevesebb egybefüggő pihenőnap jár. A dolgozók szerint – akik közül sokan ingáznak – nagyon nem mindegy, egy héten hány nap kell bejárni. László Zoltán úgy látja, a tárgyalóasztalnál megfogalmazott követelések fényében „sok mindent elő lehet venni”, többek között a munkaszervezés kérdését is, hozzátéve, hogy a jövedelmeken változtatni tud adott esetben a munkaszervezés módosítása is.
Hangsúlyozta ugyanakkor a szakszervezeti vezető, hogy alkuképes a munkavállalói oldal, és hajlandó a munkáltatónak nagy mozgásteret adni. „Csak üljön le velünk, tisztességesen, partnerként tekintve a szakszervezetre. Mi rugalmas partnerek vagyunk, nem tönkretenni akarjuk a céget, hiszen ebből élnek a dolgozók, de nem szabad tönkre tenni a dolgozókat sem.”
A Vasastól kapott információink szerint a sztrájktárgyalások hétfőn folytatódnak.
Forrás: Mérce