Legalább 15 városban tüntetnek a rendőri erőszak és a státusztörvény ellen csütörtökön.
A noÁr és a Tanítanék által kezdeményezett országos akció keretében demonstrálnak
-
Budapesten a Belügyminisztérium előtt 17:00-kor,
-
Sopronban a Hűségkútnál 17:00-kor,
-
Pécsen a Széchenyi téren 18:00-kor
-
Szegeden a Széchenyi téren 16:45-kor,
-
Debrecenben a Kossuth téren 17:00-kor,
-
Miskolcon a Centrum előtt 16:00-kor,
-
Szombathelyen a Fő téren 17:00,
-
Szentesen 17:00-kor,
-
Veszprémben a Szent Imre téren 17:00-kor,
-
Nagykanizsán a Vécsey utcában 17:00-kor,
-
Dunaújvárosban a Kultik Mozi előtt 17:00-kor,
-
Szekszárdon a Béla király téren 17:00-kor,
-
Balassagyarmaton a Civitas Fortissima téren 17:00-kor,
-
Szolnokon a Kossuth téren 17:00-kor,
-
és Egerben a Dobó téren 17:00-kor.
A státusztörvény az utóbbi hetekben újra indulatokat váltott ki az oktatási rendszer reformjáért és a pedagógusbérek emeléséért tüntetők körében. Két alkalommal is kordonbontásba és könnygázas oszlatásba torkollt a diákok tüntetése a Karmelita kolostor előtt. Legutóbb, május 19-én pedig a Fidesz-székháznál fejeződött be a tüntetés, ahol a rendőrség erővel oszlatta fel az összegyűlt tömeget. A csütörtöki demonstrációkon a rendőri erőszak ellen is tüntetnek.
A kormány a tanárok bérének emelésére hivatkozva március 2-án tette közzé a státusztörvényként, majd bosszútörvényként elhíresült tervezetet, amellyel megszüntetnék a pedagógusok közalkalmazotti jogviszonyát és egy új jogállás alá, úgynevezett köznevelési foglalkoztatotti jogviszony alá rendelnék őket.
A bevezetésével a pedagógus szakszervezetek szerint az érintettek a közalkalmazotti jogviszonynál és a munka törvénykönyvében megállapítottaknál is rosszabb helyzetbe kerülnének. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint a bevezetni tervezett törvénnyel nemcsak nőnének a pedagógusok munkaterhei, de felszámolnák a tantestületek maradék autonómiáját is. Bár már júniustól bevezették volna az új törvényt, egyelőre még a parlament elé sem került.
Forrás: Mérce