Július 31-én 10.00 órakor a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) nagygyűlést tart a Hősök terén, mert elégedetlen azzal, hogy az egészségügyi szakdolgozók másfél éves megfeszített munkáját a kormány pusztán 10 napos szabadsággal díjazza – írja a Mérce.
A demonstrációval egyúttal kifejezik az elégedetlenségüket az új szolgálati jogviszonnyal kapcsolatban is.
A tüntetés felhívásában az áll, hogy:
A döntéshozók nem hallgattak meg bennünket a tárgyalóasztalnál, ezért a Hősök teréről kell üzennünk a fizikai és lelki terheinkről és a felelősségteljes munkánk alulfinanszírozottságáról! Adjunk hírt – az ország ikonikus főterén – az új szolgálati jogviszonnyal kapcsolatban a szakdolgozókat sújtó kiszolgáltatott helyzetről és a méltánytalan bánásmódról.
A MESZK nézete szerint az egészségügyi szakdolgozók által nyújtott szakmai tevékenység szolgálat, de nem jelenthet szolgaságot is. A tüntetéssel ezt is jelezni szeretnék a kormánynak és a nyilvánosságnak.
A Kamara azután döntött a demonstráció mellett, hogy a köztestülethez érkezett megkeresések és az egyre növekvő elégedetlenségre utaló jelzések alapján júniusban országos felmérést indított azzal a céllal, hogy megismerjék a kamara tagságának véleményét és hajlandóságát a további érdekképviseleti formák tekintetében.
A felmérés legfontosabb konklúziója az volt, hogy a 9421 kitöltő 77,8 százaléka felhatalmazta a kamarát egy országos demonstráció megszervezésére.
A válaszokból többek között az is kiderült, hogy a felmérésben résztvevő dolgozók 16,4 százalékának nem hogy nem nőtt, hanem még csökkent is az alapilletménye 2021. március 1. után a megváltozott munkaköri besorolás miatt.
Sokaknak további keresetcsökkentést jelentett az ügyeleti díjak és műszakpótlékok százalékos csökkentése is.
Egy hónappal ezelőtt a pályaelhagyási szándékokat is felmérte a kamara a dolgozók között: a válaszok alapján 17,2 százalék (1623 fő) azt tervezi, hogy még idén elhagyja az egészségügyet; 45 százalék (4265 fő) várakozó álláspontot van.
„A szakdolgozói társadalom mind anyagi, mind erkölcsi értelemben többet érdemel” – erre a konklúzióra jutott akkor a Kamara, amely kisvártatva a nagygyűlés megszervezése mellett döntött.
Forrás: Mérce