A kudarcba fulladt bértárgyalások után demonstrációra hívná az orvosokat a Magyar Orvosi Kamara vezetése. A tizenöt éve az elnöki székben ülő Éger Istvánnak és csapatának a lehető legrosszabbkor jött a kormány kosara, hiszen ősszel lesz tisztújítás, ráadásul a belső ellenzéknek számító Újratervezés orvoscsoport vitorlájából épp az ígéretesnek beállított bértárgyalásokkal igyekeztek kifogni a szelet. A Magyar Hang cikke.

Körlevélben szondázza az orvostársadalom demonstrációra való hajlandóságát a Magyar Orvosi Kamara (MOK) vezetése azok után, hogy egyértelművé vált: a szakmai érdekképviselet hiába tárgyalt a kormányzattal, a tavalyi év után idén sem lesz béremelés. (Ezt egyébként lapunk kérdésre Varga Mihály pénzügyminiszter ismerte el a május 31-i kormányinfón.) A MOK elnöksége a kamarai tagoknak tegnap megküldött, lapunk által is megismert felhívás szerint most arra kíváncsi, az orvosok részt vennének-e valamilyen erődemonstráción, hogy ezzel harcolják ki a fizetések – korábban egyébként beígért – emelését.

A kamara négy kérdést tesz fel az orvosoknak, amelyekről online szavazhatnak. Ezek a következők:

– Nyomásgyakorlás eszközeként felmondom önként vállalt túlmunka végzését, csak a kötelező munkaidőmben vagyok hajlandó dolgozni.

– Demonstratív nagygyűlésen személyesen vennék részt, ahol a meghívott döntéshozóktól várunk határozott válaszokat, mit kíván tenni a Kormány az orvosok helyzetének gyors, érdemi javításáért.

– Bár a célokkal egyetértek, azokért tevékenyen akciózni nem tudok/nem kívánok.

– Nem értek egyet azzal, hogy tárgyaláson kívül bármely egyéb eszközhöz nyúljon az orvoskar.

A fentiek közül az első pont az igazán érdekes. A krónikus orvoshiány miatt ugyanis szinte minden szakterületen önkéntesen túlmunkát vállalnak az orvosok még úgy is, hogy ledolgozott munkaóráik akár havonta több, mint száz órával meghaladják a törvényben maximáltat. Azaz ezen feladatok ellátására a munkáltató nem hogy nem kötelezheti az orvosokat, de – normális esetben, a jogszabályok szerint – nem is engedélyezhetné azt. Ám enélkül valószínűleg összeomolna az ellátás.

A MOK az erődemonstrációval követelné a tárgyalásokon egyeztetett bértábla haladéktalan bevezetését mind a kórházi, mind a járóbeteg-, mind pedig az alapellátásban. Egyben kinyilvánítják azon észrevételüket is, hogy a paraszolvencia megszűnéséhez tisztességes, értékálló bérekre van szükség. Követelik továbbá, hogy a nyugdíjas korú orvosok méltatlan, diszkriminatív helyzetét szüntessék meg.

Kampány hozta a módszerváltást

Az Éger István elnök vezette orvosi kamara lépése nemcsak azért figyelemreméltó, mert – úgy tűnik – valóban nem maradt más eszköz a béremelés kiharcolására, mint a nyomásgyakorlás. Érdekes azért is, mert eddig a szervezet vezetése mindeddig tartózkodott attól, hogy az érdekek képviseletébe, illetve a célok meghatározásába betekintést és beleszólást engedjen saját tagságának.

Ennek a szemléletnek megfelelően nemcsak a közvéleménynek, de még az egyszerű kamarai tagoknak sem volt tudomásuk arról, hogy az érdekeit képviselő MOK-elnökség milyen összegeket és dátumokat terjeszt elő a kormány képviselőivel folytatott bértárgyalásokon. Legfeljebb annyival kellett beérniük, hogy a vezetők nagy vonalakban vázolták elképzeléseiket, így a számonkérhetőség lehetősége sem adatott meg.

Most azonban ebben is változás jelei mutatkoznak, a tegnap szétküldött hírlevélben ugyanis közzétették, mit nem sikerült elérni, noha a kormányzati illetékesek már a bérmegállapodás aláírásának időpontjára is javaslatot tettek.

A táblázatok szerint a MOK ambíciózus, ám a korábban belengetettnél jóval visszafogottabb elképzeléseket tett le a kormányzati tárgyalópartnerek elé: eszerint a jelenlegi bruttó 455 ezer forintos kezdő szakorvosi bér jövőre két ütemben, először hatszázezer, majd hétszázezer forint fölé emelkedne, 2022 januárjától pedig átlépné az egymillió forintot. (A táblázatokban a H jelű oszlop a szakvizsga nélküli orvosok bértábla szerinti fizetését mutatja, az I és a J oszlop pedig a különböző szakmai előmenetellel – szakvizsga, egyéb tudományos fokozat – növekvő bért.)

Éger István a Magyar Hangnak márciusban – a bértárgyalások időszakában – adott interjújában azt mondta: a másfél milliós szakorvosi bér nem tűr halogatást. – Ígéreteket már kaptunk, a szándék és a pénz is megvan. A másfél milliós szakorvosi bér rövid időn belül akár realitás is lehet – fogalmazott annak kapcsán, hogy felvetettük: az MOK-elnökség ellenzékének tekinthető Újratervezés nevű orvoscsoport öt év alatt tartja elérhetőnek ezt a bérszintet.

Égerék mostani szemléletváltását minden valószínűség szerint előmozdította, hogy a MOK-on belül kampányidőszak van: zajlik a küldöttek választása, ősszel pedig az elnökségről voksolnak. A kudarcba fulladt bértárgyalások azonban a lehető legrosszabbkor jöttek a jelenlegi vezetésnek, amely eddig a kedélyek lehűtésére törekedett. Annál is inkább, mert az Újratervezés (ÚT) többek között épp a gyenge érdekképviseletet rója fel a kamara vezetésének.

Újratervezés: Valami elkezdődött

Üdvözöljük, hogy a MOK jelenlegi elnöksége is felismerte, hogy csak a tagsággal együtt lehet eredményt elérni, és ezért – működése során szinte példátlanul – egy fontos kérdésben a tagság véleményét kéri. Kár, hogy az elmúlt 15 év korábbi tárgyalásai során ez nem így volt – kezdi a MOK hírlevele kapcsán kedd reggel kiadott közleményét az Újratervezés. Mint írják, üdvözlik, hogy a kamara is zászlajára tűzte az 1001 Orvos hálapénz nélkül nevű Facebook-csoport és az abból kinőtt ÚT által már korábban megfogalmazott javaslatokat és eszközöket.

Megjegyzik ugyanakkor, hogy nem a kamarai választások közepe, a nyári uborkaszezon a legmegfelelőbb pillanat a nyomásgyakorlásra, de „ha a bérnövekedés fedezetét nem biztosító 2020-as költségvetési törvény megszületését is csendben asszisztálja végig a kamara, akkor semmi esély az egészségügy helyzetének javulására”. – Meglepődve állunk hát az elnökség 180 fokos irányváltása előtt, és bár szeretnénk hinni a hitelességében, 15 évnyi kommunikáció-hiány után nehéz. Arra mindenképp alkalmas, hogy meginduljon egy folyamat, elkezdődjön az orvosi kamara tagság általi visszafoglalása – fogalmaz közleményében az ÚT.

Forrás: Magyar Hang

Hozzászólok a Facebookon

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!