Mennyi szabadság jár annak a kismamának, aki gyermekei után 2011 és 2013 között terhességi-gyermekágyi segélyben, gyedben, majd gyesben részesült, aztán most februárban megszűnt a munkaviszonya? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt az adozona.hu oldalán.

Az olvasó kérdésében pontosan jelezte a gyermeknevelési ellátással töltött időszakokat is, de a kismama születési évét nem. Az utóbbi hiányában dr. Hajdu-Dudás Mária a – mások számára is hasznosítható – számítási metodikát ismertette.

Első lépés: az adatok összeírása

   Ennek során meg kell nézni, hogy a munkavállalót az érintett években – jelen esetben 2011-2013. között – összesen hány munkanap szabadság illette meg, beleértve az életkor alapján, a gyermekek után és az egyéb jogcímen járó pótszabadságokat is.

   Dátumszerűen rögzíteni kell továbbá, hogy a dolgozó milyen időszakokra jogosult szabadságra (mikor volt szülési, illetve fizetés nélküli szabadságon, mikor volt keresőképtelen).

Második lépés: arányosítás
 
   Ha megvan a szabadságnapok száma, azt követően arányosítani kell annak ismeretében, hogy a szülési szabadság (amikor tgyást kapott a kismama) teljes tartamára jár szabadság, a fizetés nélküli szabadságnak az első évére, ha annak megkezdésére 2011. augusztus 1. előtt került sor, ha ezt követően, abban az esetben pedig az első hat hónapjára.

Harmadik lépés: adjuk ki vagy váltsuk meg

   Végül a fenti napok összege adja meg a munkavállaló részére járó szabadságot, melyet a munkáltató természetben köteles kiadni a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő 60 napon belül. A munkavállaló a kiadott szabadság után is jogosult szabadságra. Ha pedig természetben nem lehet kiadni a szabadságot, mert a munkaviszony megszüntetésre kerül, azt pénzben kell megváltani.

Forrás: adozona.hu