A Minden tudás stábja egy robotkonferencia apropóján járta körbe a kérdést: milyen jellegű feladatokat bízhatunk a gépekre, és melyeket nem?

Japánok számoltak be nemrég arról, hogy a nem is olyan távoli jövőben robotok fogják betölteni a munkahelyek felét. A Nomura Kutatóintézet munkatársai több mint 600 munkaformát vizsgáltak meg, és arra a következtetésre jutottak, hogy 49 százalékukhoz nincs szükség emberi munkaerőre.

   A mesterséges intelligencia még nincs olyan szinten, hogy egy emberi lényt helyettesítsünk, de a gépek kiválóan alkalmasak arra, hogy a gépies munka mennyiségét csökkentsék - mondta egy fejlesztő az M1 Minden tudás című műsorában. A tokiói nemzetközi robotkiállításon romok alatt, túlélők után kutató robotokat mutattak be. Az embert helyettesítő gépeket három kategóriában vonultatták fel: az ipari, a szolgáltató és a szórakoztatási szektorból.

   A Tallinni Műszaki Egyetem kutatói például egy víz alatt serénykedő robot prototípusát alkották meg, hogy segítségével hajóroncsok után kutassanak. Az ipari jellegű robotok mellett a kiállításon bemutattak olyan humanoid robotokat is, amelyeket társnak terveztek idősek mellé, beszélgetni lehet velük egyszerűbb, hétköznapi dolgokról. Az esemény középpontjában az Oszakai Egyetem élethű női modellje állt. Az MI-vel ellátott robotok elterjedése persze egy sor etikai kérdést is felvet. A munkaerőpiac robotizálása pedig nem csupán a technikán múlik, hanem azon is, hogy az emberek miként találnak maguknak értelmes elfoglaltságot, ha a feladatokat robotok végzik el helyettük - hangzott el az M1 Minden tudás című műsorában.