A kiválósági rendszer 2014 előtt az MTA szervezetén belül működött – írja a Népszava.

 Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) visszaadná az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) pályázatok bírálati jogosultságát a Magyar Tudományos Akadémiának (MTA) – mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az Országgyűlés Kulturális Bizottsága meghallgatásán 2020. november 16-án, Budapesten.    Az ITM honlapján megjelent közleményben hangsúlyozták, hogy az alapkutatások a kutatás-fejlesztés meghatározó részét képezik, megalapozzák és kiegészítik az innováció, az ipari, gazdasági, társadalmi versenyképesség támogatását. Közös cél, hogy a tehetséges magyar kutatók számára átlátható, korrekt, szakmai kritériumokon alapuló támogatási rendszer jöjjön létre Magyarországon. A kiválósági rendszer 2014 előtt az MTA szervezetén belül működött. A döntési mechanizmust az Akadémia korábbi elnöke, Pálinkás József vonta ki az intézmény hatásköréből, és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnökét hatalmazta fel különleges bírálati jogosultsággal. (Azt mi tesszük hozzá, hogy az NKFIH elnöke 2015-től 2018 nyaráig maga Pálinkás József volt.)

– Az innovációs tárca 2018-as megalakulása óta dolgozik azon, hogy visszaadja a döntési jogokat a egyes kollégiumoknak

– hangsúlyozta Palkovics László a bizottsági meghallgatáson.

Az ITM szándékai szerint a szakmai munkát irányító döntéshozó szerv az OTKA Bizottság lenne, amelynek elnöki tisztségét az MTA főtitkára töltené be.

– Olyan konstrukció kidolgozása a cél, amely minden érdekelt fél számára biztosíthatja majd az alapkutatások rendszerének átlátható, eredményes működését

– emelte ki a miniszter.

Ennek érdekében jelenleg is zajlanak az egyeztetések az MTA és az ITM között. Ez azért fontos lépés, mivel épp az OTKA-pályázatok élesítették ki a vitát az MTA és az ITM között, miután idén nyár végén az NKFIH egyes alapkutatási pályázatok esetében a szakértői testületek által felállított rangsort megváltoztatta. Freund Tamás, az Akadémia új elnöke akkor úgy fogalmazott, hogy ennek legkirívóbb eseteként miniszteri döntéssel egy, a testület által utolsónak rangsorolt pályázat is támogatást kapott. A történtek miatt jelentette be lemondását a korábbi OTKA egyik kollégiumának elnöke, Acsády László akadémikus. Az OTKA-pályázatok visszavételét egyébként Freund Tamás is célként jelölte meg. Októberben azt nyilatkozta, hogy belátható közelségben van, hogy az OTKA és a Lendület is visszakerüljön az Akadémia alá.

Forrás: Népszava

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!