Döntően a pénz és a munkalehetőség gerjeszti a kivándorlást, de vannak, akiket a politika üldöz el. Közrejátszik még a kihívás keresése, a kalandvágy is. Előfordul az is, hogy a már kint élő családtag után megy az ember, vagy éppen az itthon felgyűlt hiteltartozására akar némi pénzt összeszedni. Ez derült ki a Társadalomtudományi Kutatóközpont online felméréséből, ami ugyan nem reprezentatív, hiszen a módszer miatt egy meghatározott embercsoport érhető el, de a minta elég nagy, mintegy 18 ezren válaszoltak a kérdésekre – olvasható a Klubrádió weboldalán.

Kováts András tudományos segédmunkatárs ismertette a főbb megállapításokat, bár az adatok feldolgozása még javában tart.

Döntően fiatalok hagyták el az országot, magyar sajátosságnak tekinthető, hogy nagyon magas a felsőfokú végzettségűek aránya.

Az egész folyamat viszont beleillik a nemzetközi trendbe a tekintetben, hogy volt egy felívelő fázisa, majd (nálunk) 2006 és 2012 között tetőzött, aztán stagnált, és 2016-tól csökkenésnek indult, sőt már visszatelepülés is tapasztalható.

A visszatérés különösen érdekes kérdés. A válaszadók háromnegyede nem tervezi ezt, még akkor sem, ha a kinti anyagi körülményei nem jobbak, sőt esetleg még rosszabbak is, mint Magyarországon lennének.

A külföldi létnek fontos eleme az ottani magyar közösséghez tartozás. Az Egyesült Államokban már elég határozottan intézményesült a diaszpóra, hiszen ott régóta élnek magyarok, a mostanában érkezőknek nem nehéz hozzájuk csatlakozni. Például az Egyesült Királyságban más a helyzet, hétvégi iskolák, klubok, kulturális csoportok még nincsenek olyan nagy számban, hogy segítenék a magyarság tartását.

A válaszok feldolgozását, elemzését folyamatosan végzik, így a közeljövőben újabb megállapításokról, finomabb következtetésekről is beszámolhatnak majd a kutatók.

Forrás: Klubrádió

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!