Röviden a szakszervezet: a munkavállalók gazdasági érdekvédelmi szervezete, a saját érdekükben fellépő dolgozók önszerveződő kollektívája. Ennek hiányában a társadalomban mindennaposak a munkáltatói jogsértések és kizsákmányolások. Magyarországon a szakszervezeti tagsági arány az EU-s átlag mintegy fele – olvasható Bujdosó Gyula írása a Munkások Újságában.

A szakszervezetek a gazdasági demokrácia fontos alappillérei, biztosítják, hogy a dolgozók által megtermelt haszon minél nagyobb aránya vándoroljon hozzájuk – a termelőkhöz – vissza, tehát elősegíti a termelőeszközök fölötti demokratikus, munkavállalói kontrollt.

A szakszervezet mindenhol a pozitív társadalmi változások élharcosa: kiáll a munkahelyi diszkrimináció ellen, a jó munkakörülményekért, a nemzetközi szolidaritás jegyében harcol a világ dolgozó embereinek jogaiért és egy igazságos társadalomért.

A szakszervezet a dolgozók kollektív hangja melyben összetartó közösségre lelsz.

Ki lehet szakszervezeti tag?

Szakmától függetlenül bárki. Irodai dolgozók, mérnökök, orvosok, bányászok, mezőgazdasági munkások, tanárok, orvosok, betegápolók, pékek… A lista korántsem teljes.

Miért csatlakozzak?

Egy szakszervezeti tag átlagosan többet keres, mint aki nem az.

Aktív szakszervezeti tagként könnyebben tudsz fizetésemelést és béren kívüli juttatásokat kiharcolni magadnak és a többi szakszervezeti tagnak. Erős szakszervezetekkel kikényszeríthetők a biztonságos és egészséges munkakörülmények, a betegszabadság és az emberséges mértékű munkaidő.

Hogyan dolgozik egy szakszervezet?

Egy szakszervezet jogvédelmet biztosít tagjainak és képzéseket nyújt, kiáll tagjai érdekeiért és segít a munkahelyi problémák kezelésében.

Szükség esetén tagjait az alapszabályának megfelelő szociális segélyezésben részesíti.

Egy szakszervezetben demokratikus a döntéshozás. Egy részük működése politikailag semleges, másutt osztályharcos jellegű: együttműködnek a munkásmozgalmi pártokkal, hogy befolyásolják a törvényhozást.

Május 1-jei szakszervezeti poszter, melynek jelmondata: a munka világa mindannyiunkat összeköt.

Arra utal, hogy dolgozóként háttértől és származástól függetlenül minden bérből élőnek egy az érdeke.

Forrás: muon.hu

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!