Az Országgyűlés akár már a jövő héten elfogadhatja a munka törvénykönyvének módosítását, ami jelentősen megváltoztatja, hogy a munkáltatók mennyit dolgoztathatják a dolgozóikat, mennyi túlórát várhatnak el tőlük, és ezt hogyan számolják el - olvasható az Indexen.

A javaslat szerint

• a jövőben 250 óra helyett 400 óra túlórát várhatnak el a munkáltatók egy évben, ha ebbe a dolgozók beleegyeznek;
  • ezt egy év helyett elég 3 éven belül kifizetni;
  • a rendes munkaidő pedig a heti 40-ről heti 48 órára növekedne, vagyis gyakorlatilag egy munkanappal hosszabb is lehetne a munkahét.

A módosítást elfogadhatatlannak tartják a szakszervezetek, a kormány szerintük csak a multinacionális cégeknek akarja kiszolgáltatni a magyar dolgozókat (azt a Fidesz vezető politikusai sem tagadják, hogy a multiknak kedveznének a törvénnyel), miközben családok szakadnak szét a túlóra miatt. A szakszervezetek szombatra tüntetést is szerveznek a javaslat ellen.

De mi a bajuk a szakszervezeteknek a javaslattal, ami az azt benyújtó Kósa Lajos szerint a dolgozók kis részét érintené csak, és a munkavállalók érdekérvényesítését erősíti? És egyáltalán, miért kell annyit túlórázni Magyarországon és mi ezzel a baj, ha rendesen kifizetik ezért a dolgozókat? Erről beszélgettünk Balogh Bélával, a Vasas Szakszervezeti Szövetség elnökével.

A felvétel meghallgatható az Index honlapján.

Ha Te is szeretnél a rabszolgatörvény ellen tiltakozni a Facookon és szeretnél egy ilyen keretet a profilképedre, akkor:
1. kattints a profilképedre
2. kattints a "keret hozzáadására"
3. írd be a keresőbe, hogy "Stop rabszolgatörvény"
4. húzással igazítsd a kívánt helyre
5. add meg, mennyi ideig akarod használni