Idén január 1-től jelentősen módosultak a cafetéria-szolgáltatások adóterhei, amely főként a SZÉP kártya, illetve az adómentesen nyújtható lakáscélú támogatás népszerűségét növelte. A Pénzcentrum utánajárt, beváltak-e a módosítások, és valóban jól működik-e a rendszer.

Idén a béren kívüli juttatások adóterheit nagymértékben módosították, ami kissé bonyolulttá tette a rendszert.

A szigorítás annyiban lényeges, hogy akik 200 ezer forintnál magasabb összeget kapnak, az összeg feletti részt csak SZÉP kártyán vehetik kedvezményes adózással igénybe. Ezen felül az adómentes juttatások körét bővíti a lakáshitel támogatás, ami nagyban megkönnyíti a lakást vásárlók terheit.

A változás tehát röviden annyi, hogy idén január 1-től:

Évi 200 ezer forintig (16,6 ezer forint havonta) a béren kívüli juttatások közterhei nem változnak, a juttatás értékének 1,19-szerese után 16 százalék szja-t és 14 százalék eho-t, összesen 35,7 százalék közterhet kell fizetni.

200 ezer és 450 ezer forint között azonban a 35,7 százalékos adóterhelés csak a SZÉP kártyák esetében marad fent, az egyéb béren kívüli juttatásokat 51,17 százalékos közteher illeti. (A juttatás értékének 1,19 szerese után 14 százalék eho helyett 27 százalék eho-t kell fizetni, ehhez jön a 16 százalék szja).

Bár a pontos számok még nem ismertek, annyi már látható, hogy az elfogadott adóváltozás valóban a SZÉP kártya, illetve az adómentesen nyújtható lakáscélú támogatás népszerűségének kedvezett.

A 2014-ben igénybe vett béren kívüli juttatások megoszlásánál az Erzsébet utalvány állt az első helyen, ami ebben az évben még mindig éllovas. Ugyanakkor a SZÉP kártya is egyre felkapottabb, mivel az idei módosítások miatt a béren kívüli juttatások egyéb elemeiről sokan áttértek a SZÉP kártyára.

   Népszerűségének másik oka, hogy nagyon sok helyen felhasználható, több szolgáltatás igénybe vételére alkalmas, és évről-évre nő az elfogadóhelyek listája.

Pontos adatok nincsenek, de kevés olyan cég van, ahol a cafeteria-keretből hiányzik a SZÉP kártya. Funkciójában akár ki is válthatja az Erzsébet utalványt, ráadásul szélesebb körben is fel lehet használni - mondta el a Pénzcentrumnak Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető adószakértője.

   Emellett a hazai turizmus fellendülésében is nagy szerepet játszik. Bár ezelőtt is voltak hasonló támogatási formák, a SZÉP kártya elektronikus, szélesebb körben alkalmazható, és jobban ellenőrizhető.

A lakáshitel támogatás is tarolt az idén

A másik nagy cafeteria-sztár az adómentes lakáshitel támogatás, amivel meglepően sokan éltek idén.

Az MKB Banknál több, mint száz ügyfél közel félezer munkavállalója élt ezzel a lehetőséggel, de az FHB Banknál is nőtt  az erre vonatkozó együttműködési megállapodások száma, és a jövő évre is hasonló eredményekre számítanak.

Az OTP bank OTP ADLAK néven vezette be a piacra a lakáshitel cafeteria szolgáltatását, amely azóta mintegy 2600 munkavállalónak folyósított támogatást. Ezen felül 4000 kisvállalattal kötött szerződést a pénzintézet a szolgáltatás nyújtására, esetükben 2000 munkavállalónak folyósítottak támogatást.

Ebben szerepet játszhat a devizahitelek körüli médiadömping is, de főképpen az adómentesség miatt választották sokan ezt a béren kívüli juttatási formát.

Van olyan cég, ahol a hitellel rendelkező munkavállalók közel 80 százaléka élt ezzel a lehetőséggel. Azért lett népszerű, mert olyan valós támogatást nyújt a munkavállalónak, amit ténylegesen fel tud használni. Ugyanis míg a SZÉP kártya esetében lehetőség van utazni, illetve a szabadidő eltöltésére is felhasználható a juttatás, ami nem feltétlenül számít életszükségletnek, addig a hitelt mindenképpen törleszteni kell - nyilatkozta Dr. Fekete Zoltán Titusz adómenedzser.

   Az új rendszernek árnyoldala is van, ugyanis az adók kiszámítása lényegesen bonyolultabb lett. Az éven belül megszűnő jogviszonyok esetében a ledolgozott napokkal arányosan kell meghatározni a béren kívüli juttatás keretösszegét. Aki tehát évközben álláshelyet vált, hiába adta le a nyilatkozatát év elején, visszamenőleg megváltozhat az adóztatás, így utólag kell mindent újraszámolni.

Forrás: Pénzcentrum