Az elmúlt egy év során 13 százalékkal növekedett azok aránya, akik munkával töltenék a nyugdíjas éveket - derül ki egy friss felmérésből. Az adatok rávilágítanak az időskorral szembeni elvárások és a valóság közötti méretes szakadékra és megmutatja, hogy átalakulóban van az erről az időszakról alkotott kép – írja a Pénzcentrum.

Az elmúlt egy év során 13 százalékkal növekedett azok aránya, akik munkával töltenék a nyugdíjas éveket - derül ki az OTP Öngondoskodási Index legfrissebb eredményeiből. Az adat rávilágít az időskorral szembeni elvárások és a valóság közötti méretes szakadékra és megmutatja, hogy átalakulóban van az erről az időszakról alkotott kép. Látnunk kell, hogy a boldog nyugdíjaskorért az egyéneknek is tenni kell.

Még mindig aktív nyugdíjas évekre vágynak a magyarok

A kutatásából kiderül, hogy továbbra is a gondoskodó, szabadidejéből eredően hobbijainak élő nyugdíjas képe él a magyar társadalom képzeletében. A megkérdezettek többsége nyugodt időskorra vágyik, amikor azzal foglalkozhat, amire aktív évei alatt nem jutott elég ideje. A magyarok 48 százaléka a legszívesebben barátaival és szeretteivel töltene több időt, 40 százalékuk kirándulna, 39 százalék pedig a családjával, az unokáival foglalkozna. A hobbik szerepe felértékelődik a válaszadók szemében, amikor az időskori önmagukra gondolnak; az otthon körüli könnyű munka lehetősége, mint például a barkácsolás, vagy a kertészkedés vonzó az emberek számára, de az általános művelődésre, az olvasásra (27 %) vagy a színházba/moziba járásra (25 %) is több időt fordítanának.

A szomorú valóság

A vágyak és az elvárt állapot ellenére a felmérésből az is kiderül, hogy egy év alatt 13 százalékkal növekedett azoknak a száma, akik több időt töltenének munkával nyugdíjas éveik során, mint manapság. Az eredmények rávilágítanak, hogy a munka igenis jelen lesz az időskori mindennapokban, megkérdezettek kétharmada próbál olyan állást találni, amit nyugdíj mellett is végezhet.

Az elvárt állapot és a valóság közti szakadék létrejötte elsősorban a tudatos pénzügyi tervezés és az előtakarékosság hiányában keresendő. A kutatásból kiderül, hogy bár a megkérdezettek 82 százaléka tartja fontosnak, hogy anyagi gondoktól mentes, kiegyensúlyozott nyugdíjaskora legyen, mégis kevesen tesznek ennek megteremtése érdekében. A magyar társadalomra nem jellemző, hogy kimondottan erre az időszakra gyűjt, a megkérdezettek 20 százaléka csak tervezi a nyugdíjcélú öngondoskodás elindítását.

Forrás: Pénzcentrum