Szűkül a brit munkaerőpiac, a munkaadók egyre nehezebben találnak munkaerőt egy kedden ismertetett felmérés eredményei szerint.

A gazdaság azon ágazatai pedig, amelyek a leginkább támaszkodnak az Európai Unió többi országából érkező munkavállalókra, még nagyobb nyomás alatt vannak, mert Nagy-Britannia várható kiválásával az EU-ból egyre többen térnek haza - tette hozzá a BBC szerint a humánerőforrás piacán tevékenykedő cégeket tömörítő szövetség (Recruitment and Employment Confederation, REC) vezetője.

„A munkaadók nemcsak a legjobb és tehetségesebb munkavállalókat találják meg nehezen, de az olyan állásokat is csak nehézségek árán tudják betölteni, mint a szakácsoké, a sofőröké vagy az áruházi dolgozóké” - tette hozzá Kevin Green.

A Markit piackutató által négyszáz cég megkérdezésével júliusban készített felmérés szerint a munkaerőhiány miatt mind az állandó, mind pedig az átmeneti állások esetében növekednek a bérek, a jelentkezők száma azonban ennek ellenére csökken. Azáltal pedig, hogy a brit európai uniós tagság 2019-ben várható megszűnése miatt EU-s munkavállalók távoznak, még többféle munkakör vált nehezen betölthetővé.

A brit statisztikai hivatal (ONS) szerint a foglalkoztatottság évtizedek óta most a legmagasabb, a munkanélküliség pedig a legalacsonyabb a szigetországban.

A Markit felmérésének eredményei arról tanúskodnak, hogy az állandó állások között különösen nagy a munkaerőhiány, és az ideiglenes vagy szerződéses munkák esetében is több mint két éve nem nőtt a mostanihoz hasonló ütemben. Az esetleges jelentkezők száma azonban meredeken csökken.

A kutatás szerint az állandó állások esetében a fizetések 20 hónapos csúcson vannak, noha a brit statisztikai hivatal szerint az átlagos heti bérek növekedése szerte az Egyesült Királyságban lassul, és csak 1,8 százalékkal magasabbak az egy évvel korábbinál. Legutóbb 2014-ben lassult le ennyire a jövedelmek növekedésének üteme.

Mindezt saját felméréseinek eredményeivel kiegészítve a REC közölte, az állandó állásoknál a kezdő fizetés az ország általuk megfigyelt összes részében nőtt, a legnagyobb mértékben Anglia déli részén.