Érdekes módszerrel próbálják a németek elérni, hogy a nők és a férfiak közötti bérszakadék csökkenjen: a nagyobb vállalatoknál közölni kell majd a hölgyekkel, mi alapján bérezik őket és átlagosan mennyit keresnek a kollégáik. Mások szerint ez nem sokat fog érni, mert nem azokat az okokat szünteti meg, amik miatt a nők és a férfiak fizetése annyira eltérő – írja a Der Spiegel, Stuttgarter Zeitung, Focus. nyomán a Privátbankár.

 A német kormány elfogadott egy törvénytervezetet, amelynek célja a nők és férfiak bérei közötti különbség csökkentése. A nők ugyanis 2015-ös adat szerint 21 százalékkal kerestek átlagosan kevesebbet, mint a férfiak. A törvény lényege az lenne, hogy a legalább 200 dolgozót foglalkoztató cégek és intézmények dolgozói információt kérhetnek arról, mennyit keresnek a hasonló pozícióban levő kollégáik.

Mennyi nőt sikerül így lefedni?

Ehhez egy hatfős csoport átlagbérét kell nekik megadni, az egyes személyek konkrét fizetése azonban továbbra is titkos. A becslések szerint ez 14 millió munkavállalót érint majd. Manuela Schwesig (SPD) német családügyi miniszter eredetileg ezt nemcsak a nagyobb cégekre, hanem az összesre be akarta vezetni, mert a kisebb vállalkozásoknál a bérkülönbségek még nagyobbak is szoktak lenni, mint a nagyobbaknál. A CDU/CSU ugyanakkor csak 500 fő felett akarta bevezetni a rendelkezést.

A 200 fős határ így kompromisszum eredménye, a miniszter szerint ezzel is a nők fele bevonható. Egy baloldali politikus becslése szerint viszont Thüringiában például annyira a kisvállalatok dominálnak, hogy az ottani női dolgozók csupán 11 százalékára fog vonatkozni a szabály. Viszont a miniszter elérte, hogy nemcsak a bérekre, hanem egyéb juttatásokra, mint bónuszok (prémiumok) vagy szolgálati gépkocsik is vonatkozzon az adatszolgáltatás. Terve szerint két évente lehetett volna információt kérni, ezt egy másik kompromisszum három évre emelte.

Hiú ábrándokat kelthet

A törvény kritikusai szerint hiú ábrándokat kelt a nők körében arról, hogy a bérkülönbség csökkenhet, annak ugyanis okai vannak. A Der Spiegel szerint gyakrabban dolgoznak részmunkaidőben (főleg ha gyermeket nevelnek), ritkábban jutnak vezető pozícióba és gyakrabban dolgoznak alulfizetett, szociális jellegű munkakörökben. Ha ezt is figyelembe vesszük, akkor a bérkülönbség 21 helyett csak 7 százalék a férfiak javára.

Egy másik gyakori ellenérv a túlzott bürokráciát kárhoztatja, a Stuttgarter Zeitung például a kormánypártokat a „túlszabályozók koalíciójának” csúfolja. A nőknek többet segítene, ha jobban ösztönöznék őket természettudományos pályák választására – írja a lap.

Karriert és gyermekfelügyeletet

Egy másik ellenzéki kritika szerint szép, szép, hogy a nők megtudják, mennyit keresnek kollégáik, de mire mennek vele? Legalább a szakszervezeteknek több jogot kéne adni a kezébe a fellépéshez. A nőknek inkább karrierlehetőségeket kéne nyújtani, vagy például az egész napos gyermekfelügyeletet kellene megoldani.

Forrás: Privátbankár