A csúcsmenedzserek és sztárpolitikusok maximum négy-öt órát, vagy még annyit sem alszanak, és erre büszkék is. De vajon ez a sajátos életvitel összhangban van-e az emberi szervezet alapvető igényeivel?

Arianna Huffington, a nevét viselő Huffington Post volt főnöknője és alapítója más véleményen van. Koncepcióját a „Sleep Revolution” című könyvben fejtette ki. Szerinte a modern kor egyik legnagyobb tévedése a „ha kevesebbet alszunk, sikeresebbek leszünk” tétel. Ma sok fontos ember az alvással töltött időt elveszettnek tekinti, holott Huffington szerint ez óriási hiba. És teóriáját például francia kutatások is alátámasztják. A legutóbbi hiteles tudományos felmérés szerint manapság egy átlagos francia 6 óra 50 percet alszik naponta, a minimálisan szükséges időtartam 7 óra harminc lenne, de a teljes pihenéshez és újratöltődéshez kilenc órát kellene aludni - a francia tudósok szerint- írja a Le Figaro.

A felmérésből az is kiderült, hogy az elmúlt fél évszázadban másfél órával csökkent az alvásra fordított idő. Hope Bastine, az alvással foglalkozó kutató arra is rámutat, hogy a kevés alvás csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, a férfiak és a nők termékenységét, továbbá krónikus elhízáshoz, depresszióhoz is vezethet. Arianna Huffington a saját példáján mutatta be, hogy, amikor menedzserként keveset aludt, bekövetkezett nála a „burn out” vagyis a teljes szellemi kiégés állapota. Az agya nem tudta törölni a kevés alvás miatt a fölösleges információkat. 

Az alvás jelentőségére már sok amerikai cég rájött. Az Aetna biztosító-társaság például prémiumot fizet (éjszakánként 25 dollárt) azoknak az alkalmazottainak, akik naponta legalább hét órát alszanak, három héten át. Persze nem bemondásra fizetnek, hanem a kísérletben részvevő dolgozókat a szervezet működését, tehát például az alvás állapotát is precízen regisztráló kütyükkel látják el.

Forrás: HVG