Az Opel megállapodott a német IG Metall szakszervezettel, hogy április elsejétől rövidített, 35 órás munkahétben dolgoznak majd az autógyár munkavállalói, miután a német céget az év elején átvette a Peugeot-Citroen (PSA) csoport az amerikai GM-től és az új francia tulajdonos rögtön nagyszabású átalakítási terveket helyezett kilátásba – írja az autoszektor.hu.

Ennek részeként a szakszervezettekkel december közepén kötött megállapodás a korai nyugdíjazás feltételeiről is intézkedik. Eszerint az 1957-1960 közötti években született alkalmazottaknak felkínálják az idő előtti nyugállomány lehetőségét, ugyanakkor a nyugdíjkorhoz közeli munkásoknak szintén kedvezményes csomagot adnának, feltéve, ha vállalják, hogy rögtön kilépnek a cégtől. Az Opel nem közölte, hány érintettel számolnak, csupán annyi ismert, hogy az összlétszám mintegy 37 ezer fő, közülük több mint 19 ezren Németországban dolgoznak.

A cégközlemény kitér arra is, hogy az Opel és a PSA árubeszerzései rendszereinek integrációjával hosszútávon 30 százalékos megtakarítás érhető el. Ilyen lépésekre minden bizonnyal életbevágóan szükség van, mivel az Opel termelési költségei 50 százalékkal magasabbak, mint a PSA gyártóüzemeiben – derül ki Carlos Tavares, a francia cégcsoport elnökének egyik októberi sajtóinterjújából – jegyzi meg az Automotive News Europe szakportál. A cégvezető szerint „nagyon súlyos” következményekkel járhat a német divízió dolgozóira nézve, ha nem sikerülne végrehajtani a kilábalási tervet, amely azzal számol, hogy 2020-ra nyereségessé kell válnia az Opelnek.

Az átalakítási program többi között azt is megcélozta, hogy a német márka modellkínálatát beillesztik a PSA architektúrájába, és mindezek révén 1,7 milliárd euró megtakarítást érnek el. A GM, amely 90 éven át birtokolta az Opelt azt követően döntött az év elején tető alá hozott eladásról, hogy tavaly sem sikerült elérni a nulszaldós teljesítményt, és 2009-óta 9 milliárd dollár veszteséget kellett elkönyvelni.

Forrás: autoszektor.hu