Múlt héten hivatalosan aláírták a dokumentumot, miszerint jövőre 15 százalékkel emelkedik a minimálbér. Ez viszont nem csak azoknak az életére és pénztárcájára van hatással, akik a legalacsonyabb minimumot keresik, hanem azokat is érinti, akik bizonyos szociális támogatásban részesülnek. A Pénzcentrum összegyűjtötte, hogyan változnak ezek a minimálbér-emeléssel.

A minimálbér idén bruttó 111 ezer forint, ez jövőre 15 százalékkal emelkedik, így 127 500 forint lesz - ahogy korábban a Pénzcentrum is megírta. Ezzel már önmagában is dolgozók tízezrei kapnak több pénzt, de azt se tévesszük szem elől, hogy ezzel jó néhány szociális ellátás összege is növekszik. Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti kormányinfón azt mondta, hogy még érdemben ugyan nem tárgyaltak arról, hogy a minimálbér növekedéssel arányosan bizonyos szociális ellátások összege is megemelkedik. Ugyanakkor elmondása szerint továbbra is a minimálbért veszik majd ezekhez alapul. A Pénzcentrum kiszámolta, hogy a jelenlegi információk alapján hogyan változnak a minimálbér összegéhez kötött juttatások. Érinti a kisgyermekeseket, az álláskeresőket és a megváltozott munkaképességűeket is.

A gyerekeseknek

A gyermekgondozási díj (GYED) függ a szülő korábbi keresetétől, annak 70 százalékát kaphatja meg. Egy megkötés viszont van, ez az összeg nem lehet több havonta, mint a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka (ebből 10 százalék nyugdíjjárulékot és szja-előleget vonnak le). Tehát maximum 160 650 forintot kaphat készhez jövőre.

A táppénzre és a gyermekgondozási táppénzre egyforma szabályok vonatkoznak, ezt azonban csak akkor befolyásolja a minimálbér, ha két évnél rövidebb ideje folyamatos a társadalombiztosítás. Ebben az esetben az átlagjövedelmének az 50 százalékát kapja a biztosított, de ez nem haladhatja meg a minimálbér 200 százalékának a harmincad részét. Tehát naponta legfeljebb 8500 forintot kaphat, aki táppénzen van.

Több pénzt kapnak az álláskeresők is

Az álláskeresési járadék összegét befolyásolja, hogy a kérelmező, amikor még dolgozott, mennyi munkaerő-piaci járulékot fizetett. Ez egy sok tényezős, hosszabb számítási folyamat, viszont van egy felső határ, amit nem haladhat meg az ellátás összege: a minimálbér 100 százalékát.

Aki nyugdíj előtti álláskeresési segélyre jogosult (tehát márcsak nem egészen 5 év van hátra a nyugdíjkorhatár betöltéséig), annak a minimálbér 40 százalékát legalább meg kell kapnia, tehát bruttó 51 ezer forintot.

Megváltozott munkaképességűek

A megváltozott munkaképességűek rehabilitációs és rokkantsági ellátása is emelkedik. Akinek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, az legalább a minimálbér 30, de maximum 40 százalékát kapja. Aki tartós rehabilitációt igényel, az pedig legalább a minimálbér 40, legfeljebb 50 százalékára jogosult.

A rokkantsági ellátás összege is változik: akinek kevesebb, mint 5 év van hátra az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig, az B2-es besorolás esetén legalább a minimálbér 30, legfeljebb 45 százalékát kaphatja (ez függ a korábbi átlagjövedelmétől is). Ha viszont a C2-es kategóriába tartozik, akkor a minimálbérnek legalább a 45, legfeljebb a 150 százalékát kaphatja. Az E-kategóriába tartozók a minimálbér 55-150 százalékát kapják.

Forrás: Pénzcentrum