Nem álom többé a nyugati munkakörnyezet: egyre többet tesznek a cégek azért, hogy vonzó legyen egy munkahely, és ajánlják a kollégák másoknak is. Amellett, hogy ez az egyik leghatékonyabb toborzási módszer, segít megtartani az ott dolgozókat is. A Pénzcentrum utánajárt, Magyarországon milyen extrém béren kívüli juttatások vannak.

A magyar munkavállalók harmada semmilyen béren kívüli juttatásban nem részesül a workania.hu belső felmérése alapján. Akik mégis kapnak valami extrát, ők is főleg étkezési, vagy utazási támogatást, irodai italellátást, esetleg céges mobilt. Vannak azonban egészen extrém juttatások is, még ha jelenleg a magyar cégeknek csak egy szűkebb rétege él ezzel a lehetőséggel.

Viszont egyre gyakrabban lehet találni olyan álláshirdetéseket, ahol ingyenes szállást, vagy buszjáratokat is biztosítanak a dolgozóknak, vagy ha valaki biciklivel akar bejárni a munkahelyére, akkor van lehetősége zuhanyozni.

Így könnyebb az a napi 8 óra

A „menő” munkahelyeken a cafeteria, ingyen kávé, csocsóasztal és csapatépítő rendezvények már teljesen normálisnak, mondhatni átlagosnak számítanak.

Van olyan munkahely, ahol egy telefonfülkét alakítottak át arra a célra, hogy elvonulhassanak a kollégák telefonos üzleti megbeszéléseket folytatni. De egyre gyakrabban alakítanak ki pihenő szobákat ággyal, tévével, masszázsfotellel” - mondta Sámson Dorottya, a Profession toborzási vezetője. Hozzátette, ezek főként azokon a munkahelyeken fordulnak elő, ahol nagyon fontos a kreatív és inspiráló közeg. 

Az extrémebbek

Közös ebédek, pénteki bowlingozás, céges grillezés a tetőteraszon, vagy közös hajózás a Dunán - ezek is egyre gyakrabban kapnak helyet a vállalati rendszerekben.

Egyes cégeknél a konyhában a kávéfőző mellett olyan gépek is találhatók, amik vattacukrot és popcornt készítenek. Megint máshol egy kis mágneskártyát kreditekkel töltenek fel minden hónapban a dolgozók számára, és azokkal lehet „fizetni” a céges automatáknál a túró rudiért és az üdítőért. A dekorációra és az inspiráló környezetre is egyre többet adnak a cégek, de talán a legextrémebb munkahelyi installáció, amiről eddig hallottunk: az iroda közepén elhelyezett csúszda.

Olyannal is találkoztam, hogy a házi kedvenceket is belehet vinni a munkahelyre, sőt egy cég saját  kutyát is tartott, és a kollégák közösen gondoskodtak róla” - mondta Ficza János, a Workania munkaerő-piaci szakértője.

A szakmai fejlődésre is adnak

A kényelmi juttatások mellett nagyon gyakoriak és kedveltek a szakmai extrák is, például fizeti a cég a dolgozónak, hogy tréningeken, kurzusokon vegyen részt, nyelvet tanuljon, esetleg külföldi szakmai rendezvényeken vegyen részt. Ezek gyakran motiváló eszközök is.

Főleg a kreatíviparban, az informatikai, valamint a nemzetközi cégeknél és a startupoknál jellemzőek ezek a plusz juttatások” - mondta Ficza János. 

Plusz pénz, ha hozol embert

Találtunk olyan álláshirdetést, amelyben ajánlási programot is feltűntettek: anyagi ösztönzéssel kérik a munkavállalót, hogy másoknak is ajánlja a céget. Tehát ha „viszel a vállalathoz új embereket”, akkor azért pénzt kapsz, a hirdetés szerint a havi jövedelem 30 százaléka is elérhető ezzel.

A HR-szakértők már évek óta egyetértenek abban, hogy a legjobb toborzási módszer, ha a munkavállaló elégedett a munkahelyével, és szívesen beszél róla, ajánlja másoknak is. Továbbá ha valahol szeretnek dolgozni az emberek, akkor nem akarnak váltani. Tehát a fenti extra, béren kívüli juttatások mind azt szolgálják, hogy vonzó legyen az adott munkahely, a kollégák jól érezzék ott magukat, beszéljenek róla, ajánlják másoknak. Ezzel a cég márkája is épül, alacsonyabb lesz a fluktuáció, és nem kell aggódnia munkaerőhiány miatt.

Forrás: Pénzcentrum