Úgy tudjuk, volt olyan kórház, ahol már arról tájékoztatták a dolgozókat, hogy az egyszeri juttatásban részesülő dolgozók egymástól eltérő nettó kifizetéseket kaphatnak – írja a Népszava.

 170 ezer egészségügyi dolgozó kapja meg bruttó 500 ezer forintos juttatását a koronavírus-járvány idején tanúsított helytállásáért szerdán, illetve a napokban; az egyszeri rendkívüli jutalomra a kormány 101 milliárd forintot biztosít – jelentette be az emberi erőforrások minisztere szerdán Budapesten.

Kásler Miklós a Semmelweis-nap alkalmából tartott sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint azt mondta, a kormány – ígéretéhez híven – meghálálja az egészségügyben dolgozók áldozatvállalását.

A juttatást Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be március elején a Kossuth rádióban. Rendkívüli juttatást kapnak mások mellett a kórházak, a szakrendelők, az egynapos sebészeti ellátást nyújtó szolgáltatók, a laboratóriumi ellátást nyújtó, a művesekezelést végző szolgáltatók, az Országos Mentőszolgálat és a betegszállítást végző egyéb szolgáltatók, az Országos Vérellátó Szolgálat dolgozói. A juttatást így megkapják orvosok, ápolók, asszisztensek, takarítók, valamint a műszaki és adminisztratív területen dolgozók, az alapellátásban dolgozó háziorvosok, fogorvosok, védőnők, főállású iskolaorvosok, az otthoni hospice szolgálatok és otthoni szakápolási feladatok egészségügyi tevékenységet ellátó dolgozói.

Jutalmat kapnak még a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a kormányhivatalok, a járási hivatalok járvány elleni védekezésben résztvevő egészségügyi dolgozói, közreműködői, az orvosegyetemeknek azok a hallgatói, akik a járványügyi küzdelemben szerepet vállaltak, valamint a Magyar Honvédség közfeladatot ellátó, védelem-egészségügyi feladatot ellátó és védelem-egészségügyben dolgozó alkalmazottai.

Kásler elmondta, hogy a részmunkaidőben dolgozókat is megilleti a teljes összeg, továbbá a szabadságon, a fizetés nélküli és a betegszabadságon, a gyeden és a gyesen lévőket is. A jutalomra mindenki csak egyszer jogosult, az is, akinek több jogviszonya van – közölte.

A miniszter a sajtótájékoztatón azt mondta, a kormány döntése értelmében júliustól 10 százalékkal emelkedik a pedagógusok bére. Az ágazati szakmai pótlékra minden pedagógus munkakörben foglalkoztatott kolléga jogosult – tette hozzá. Emlékeztetett, 2013 óta átlagosan 50 százalékkal nőtt a pedagógusok bére, és 2010-hez képest 355 milliárd forinttal költenek többet a pedagógusok bérére.

Azt hangoztatta, mindez hozzájárult a pedagógusok munkaerőpiaci helyzetének, szakmai és társadalmi megbecsültségének javulásához. Kásler Miklós arra is kitért, hogy júliustól 6 ezer intézményvezetőnek megduplázzák a pótlékát. A pótlékemelés fele megilleti helyetteseiket, valamint a tagintézmények, intézményegységek vezetőit, összesen további 9 ezer vezetőt. Mindezen túl az intézmények vezetői külön ösztönzési keresetkiegészítés megítélésére is jogosultak lesznek, ennek összege havonta akár bruttó 101 500 forint is lehet – közölte a miniszter.

Eltérő összegek

Úgy tudjuk, volt olyan kórház, ahol már arról tájékoztatták a dolgozókat, hogy az egyszeri bruttó 500 ezer forintos juttatásban részesülő dolgozók egymástól eltérő nettó kifizetéseket kaphatnak, ugyanis például a személyi jövedelemadó előleg számfejtése során már érvényesíteniük kell az adókedvezményeket. Tehát eltérő nettó összeget kaphat az egy, illetve a többgyerekes dolgozó.

„Éhségsztrájkra” hívtak a szociális dolgozók

Mint megírtuk, az egészségügyben több szakmacsoport is kimaradt az Orbán Viktor miniszterelnök által ígért bruttó 500 ezer forintos egyszeri COVID-jutalomból. Az elégedetlenkedőknek – így például a gyógyszerészi kamarának – Kásler Miklós korábban a Demokrata című kormánylapban üzent. Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke hétfőn hosszú levélben igazította helyre Kásler nyilatkozatát, erről itt írtunk bővebben. Korábban arról is beszámoltunk: július 2-án a magyar egészségügy napja alkalmából a szociális dolgozók arra kérik az egészségügyi munkavállalókat, hogy – hozzájuk hasonlóan – ebédidőben ne ebédeljenek, ezzel az „éhségsztrájkkal” hívják fel közösen a figyelmet arra, hogy a szociális szférának is jár az egyszeri bruttó 500 ezer forintos bérkiegészítés. Ezzel az akcióval a szakszervezetek és az ellenzéki pártok is egyetértenek.

Forrás: Népszava

 

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!