Önköltség, tankönyvek, gólyatábor, albérlet vagy kollégium - mekkora kiadásal jár az egyetemi-főiskolai tanévkezdés? Az eduline.hu utánajárt.

A legnagyobb falat: a tandíj

Ha nem állami ösztöndíjas helyre kerültetek vagy kerültök be, az egyik legnagyobb kiadás az önköltség lesz félévente.

Ha ezt nem saját zsebből szeretnétek kifizetni, felvehetitek a diákhitel 2-t. Jó hír, hogy ez a fajta hitel már 2017 óta kamatmentes. De csak tandíjra lehet költeni, amit a bank egyenesen az egyetemnek utal. Ha a diákhitel 1-et választjátok, tudnotok kell, hogy az első havi apanázst nem utalják azonnal, csak körülbelül egy hónap múlva, ezzel érdemes számolni az igényléskor. Ezt kérhetitek egy összegben vagy havi folyósítással.

Ha saját zsebből fizetnétek az önköltséges képzésért, érdemes megkérdezni az adott egyetemen vagy főiskolán, hogy engedélyezik-e a részletfizetést.

Ennyit kell fizetni a legnépszerűbb szakokért 2018-ban.

Kollégium, albérlet

A tandíj után a legnagyobb problémát a lakhatás megoldása jelenti. 

Az állami ösztöndíjas hallgatók átlagosan már havi 15 ezer forintból megúszhatják a kollégiumot, és a legtöbb helyen nem megy az ár 21 ezer felé.

Az önköltséges tanulóknak többre kell számítani, ők inkább 20-30 ezerrel számoljanak. És ha valakit nem vesznek fel kollégiumba, marad az albérlet: nekik sokkal jobban a zsebükbe kell nyúlni, ugyanis most tényleg nagyon elrugaszkodtak az árak.

Budapesten 120 ezer forint alatt alig találni garzonlakást,

Debrecenben 88 ezer, Szegeden 85 ezer, Pécsen 95 ezer forint körül mozog az albérletek ára. Ehhez pedig még számoljátok hozzá a rezsit is, ami fejenként legalább 20 ezer forint körül van.

Valahol a két megoldás között vannak a magánkollégiumok, legalább is árban: 40-60 ezer forint közög mozog egy havi bérleti díj. Ezek főleg akkor kedvezőbbek érdekes módon, ha valaki mindenképp egyedül szeretne lakni.

Forrás: eduline.hu

Hozzászólok a Facebookon

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!