Súlyos gazdasági és szociális problémát jelent, hogy folyamatosan csökken a népesség, és a kormány igyekezete ellenére négy éve nem született olyan kevés gyermek, mint idén áprilisban. A fiatalok egyre kevésbé akarnak elköteleződni, a magasan képzett nők nehezebben adják fel karrierjüket, sok munkáltató ugyanis megoldja „okosba”, hogy ne kelljen visszavenni őket. A szakértők szerint nem az a lényeg, hogy mindenki több gyermeket vállaljon – ahogy azt a politika sürgeti –, hanem az, hogy tudjon, merjen vállalni annyi babát, amennyit valóban szeretne – írja a Vasárnapi Hírek.

A kormány politikájának kiemelt célja a születésszám növelése, az utóbbi években több olyan intézkedés is született, melyek azt célozták, hogy több gyermeket vállaljanak a párok. Ilyen például a családi otthonteremtési kedvezmény (csok), a bővített támogatási rendszerek, az adókedvezmények és a jobb konstrukciójú hitelek is. (Igaz, ezek egy részét csak kevesen tudják igénybe venni, és például a családi pótlék összege tíz éve nem változott.) A cél egyelőre messze, ráadásul úgy tűnik, nem mindenki vevő az ajánlatokra.

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb mutatói szerint ugyanis legutóbb négy évvel ezelőtt született olyan kevés gyermek (6710), mint idén áprilisban.

Székely András, a Népesedési Kerekasztal koordinátora az adatokkal kapcsolatban arról beszélt a Vasárnapi Híreknek: a tavaszi hónapokban mindig kevesebben születnek, mint az év más időszakában. Szerinte a kormány népesedéspolitikája fontos lépcsőfok a helyzet javítása felé, de nem csak a már említett intézkedések és támogatások határozzák meg, hogy valaki vállal-e babát vagy sem. Rövid távú hatásokat ugyan el lehet érni ezekkel, de egy gyermek nevelése hosszú távú feladat. Olyan pozitív változások kellenek tehát, amiről tudják az emberek, hogy nem kormányfüggő a fennmaradásuk – fogalmazott.

Elveszített állások

– Hazánkban a családpolitikát sokan még mindig pártpolitikának tekintik. Ezért is volt fontos néhány éve, mikor a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom aláíratott egy olyan, ötpárti nyilatkozatot, melyekben a pártok leszögezik: támogatják azokat az intézkedéseket, melyek segítik, hogy vállalni tudják a tervezett gyermekeket a párok – fejtette ki Székely András.

A dokumentum szerint a magyar népesség csökkenése nagyon súlyos gazdasági, szociális problémát jelent az országnak, éppen ezért az aláírók alapvető célkitűzése, hogy azok a fiatalok, akik több gyermeket szeretnének, mint ahányat vállalnak, biztonsággal alapíthassanak családot, miközben a karrierjüket is építhetik. Ez egyébként kulcskérdésnek számít manapság, hiszen sok nő fél attól, ha gyermeket vállal, nem tudja folytatni ugyanazt a munkát, amit addig végzett.

Erre szinte mindenki tud legalább egy példát. Van, akit csak alacsonyabb beosztásba, jóval kevesebb fizetésért vesznek vissza, máshol egyszerűen megszüntetik a pozíciót. 2009-ben például arról szóltak a hírek: másfél millió forintra büntette az Egyenlő Bánásmód Hatóság a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökséget, mivel nem vették vissza korábbi állásába egyik felső vezetőjüket. Erről az akkor még létező Népszabadság számolt be. Mint írták, a nő gyerekei születése után szerette volna visszakapni a munkáját.

A fejlett országokban ott születik több gyermek, ahol könnyebben vissza tudnak menni dolgozni az édesanyák. De az is fontos, hogy érezzék: van választási lehetőségük, és azt is ugyanúgy támogatják, ha otthon szeretnének maradni a babával. Nem szabad, hogy emiatt társadalmi szempontból bárki haszontalannak minősítse őket. De a másik oldalt sem lehet elítélni; nem lehet megbélyegezni azokat, akik a gyerek egyéves kora előtt akár részmunkaidőben kezdenek újra dolgozni. Nekik is lehetőséget kell adni

vélekedik Székely András.

A korábban már idézett ötpárti nyilatkozatban egyébként arra is ígéretet tesznek a pártok, hogy támogatják a gyermekvállalást ösztönző adórendszert, és hogy alapvető cél az édesanyákat érintő negatív diszkrimináció felszámolása.

Egy gyerekvállalást aktívan támogató gazdasági és társadalmi környezet létrehozása viszont igen nagy feladat.

Konyha és gyerekszoba között

Székely András szerint amikor valaki gyermeket vállal, az nem egy-két választási ciklusra szól, ezért elengedhetetlen, hogy a pártok között konszenzus legyen a családtámogatási témában.

Ha ugyanis kormányváltás esetén eltörlik a most élő kedvezményeket, például a csok-ot, akkor nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek az érintettek.

– Nem szabadna, hogy emiatt aggódjanak a fiatalok, akik épp családot terveznek, de úgy látom, még mindig hiányzik ez a bizonyosság. 

Forrás: Vasárnapi Hírek

Hozzászólok a Facebookon

Ha tetszett a cikk, LIKE-old Facebook oldalunkon!