Nem is kicsit. A nyugdíjasok már 50 milliárdot költhetnek el Erzsébet utalvánnyal 2018-ban – írja a Blokkk.

Hiszen kétszer kapnak, ami pedig tekintélyes hányada lehet az Erzsébet utalványos piacnak. Ez az élelmiszer és vendéglátó piacnak, ahol az Erzsébet utalvány beváltható, 1%-a körül mozog.

A KSH 2016-ig részletes adatokat tett közzé az Erzsébet utalványok kibocsátásáról és beváltásáról. Ez az adatszolgáltatás 2017-ben megszűnt, mivel a statisztikának információkat nyújtó Erzsébet Utalvány Zrt - nem nehéz kitalálni - nem adott már muníciót ehhez. Nem véletlenül, hiszen az utalványos piac adózási feltételei megnehezültek 2017-ben, miközben belépett a 100 ezer forintos pénzjuttatás a cafetéria piacra. A háttér, hogy megpiszkálták az utalványos piac szabályozását azok a külföldi cégek, akik a feltételrendszer megfaragása nyomán kiszorultak innen. Ki is szabtak már a magyar államra jókora büntetéseket nemzetközi bíróságokon.

A 2017-es utalványos cafetéria piacról így csak keveset, sőt, inkább semmit sem lehet tudni, annyi azonban sejthető, hogy a 100 ezer forintos pénzjuttatási lehetőséggel éltek a vállalkozások, hiszen olcsóbb, kisebb költséggel jár az utalványadásnál az alkalmazottak részére. Feltehetően az Erzsébet utalvány juttatás szorult vissza emiatt, bár lehet, hogy a szép kártya is vesztett emiatt teret. A cégek persze csak óvatosan nyúlhattak bele a cafetéria juttatásokba a munkaerőhiány miatt, hiszen elvenni ilyen munkaerőpiaci helyzetben nem szerencsés (persze, ha egy vállalkozás bajban van, akkor a kényszer nagy úr), de a csere-bere utalványról készpénzre még a dolgozónak is jobb, hiszen nem kell vacakolnia a "hol is tudom és mire beváltani" történettel.

Mégis mennyi is az annyi

A 2017-es esztendőt megelőző időszakról vannak azonban részletes adatok, amelyekből arra azért lehet következtetni, hogy a kormány nyugdíjasoknak adott Erzsébet utalványa sokat visszapumpált a feltételezett piacvesztésből. 2017-ben ugyanis kétszer kaphatnak a nyugdíjasok Erzsébet utalványt, aminek piaca együtt 50 milliárdos nagyságrendűre becsülhető (áthúzódó beváltásokkal és a be nem váltásokkal most nem nagyon számolgatva). Ez viszont az ismert esztendők Erzsébet utalványos piacának a nagyságrendeket tekintve hozzávetőleg harmada, tehát nem kevés.

2014-ben és 2015-ben viszonylag állandó irányzatok jellemezték az Erzsébet utalványok piacát, 140-150 milliárd forint körüli éves kibocsátással és beváltással. 2016-ban volt egy megugrás, negyedével bővült az utalványos piac a kibocsátás oldalán, aminek három oka volt. Egyrészt a munkaerőhiány miatt tolták a cafetéria juttatásokat is a cégek év közben,  másrészt év vége előtt még megszórták a dolgozókat Erzsébet utalvánnyal, kihasználva az akkor még kedvező szabályozás utolsó pillanatait. És 2016 decemberében elindult a nyugdíjasok utalványpiaca is. Az utalványbeváltás már csak közel ötödével nőtt 2016-ban, amiből látszik, hogy a nyugdíjasok a decemberben kapott utalványok egy jelentős részét csak 2017-ben válthatták be.

Nyilván szerepet játszott az Erzsébet utalványok piacán 2017-ben az is, hogy az állami alkalmazottak körében azért feltételezhetően nem volt olyan nagy nyirbálás a juttatásban, ezzel is életet lehelve a kormánynak egyébként kedves utalványos piacba, hiszen azért a kibocsátásnak volt egy jó néhány milliárdos bevételi oldala is, részben a munkáltatók, részben a beváltóhelyek elszámolási terhelése révén.

A korábbi évek Erzsébet utalvány piacát a következő mutatók jellemezték egyébként:

2014

2015

2016

kibocsátás

beváltás

kibocsátás

beváltás

kibocsátás

beváltás

150

141

155

143

208

168

KSH, érték: milliárd forint

 

Forrás: Blokkk