A tavalyi bérmegállapodásnak a teljes magyar gazdaság a nyertese - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Parragh László elmondta, hogy a minimálbér további 8 százalékkal, a szakmunkás bérminimum pedig további 15 százalékkal nő jövőre a tavalyi hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően. A kamarai elnök ezt a jól képzett munkaerő megtartása és visszacsábítása miatt tartja fontosnak.

Úgy vélte, továbbra is arra kell törekedni, hogy a bérek helyett a fogyasztást adóztassa a magyar állam. A járulékcsökkentésből származó többletforrást pedig a cégeknél kell hagyni, azért hogy azok technológiát fejlesszenek, új eszközöket vásárolhassanak, javítsák a versenyképességüket. Kiemelte, hogy mindenképpen a cégeknek kell eldönteniük, hogy mire használják a járulékcsökkentés miatt jövőre náluk maradó mintegy 240 milliárd forintnyi forrást.

Rámutatott arra, hogy a magyar gazdaság átlépett egy munkaintenzív gazdaságból egy technológiaintenzív gazdaságba. Ezt követi majd a tudásintenzív gazdasággá válás.

Hozzátette, hogy azok a cégek fognak igazán erősödni, amelyek elsődlegesen nem az emberi munkára építenek, hanem megpróbálnak technológiát fejleszteni, robotizálni, számítástechnikát alkalmazni, digitalizálni, az Ipar 4.0 programhoz kapcsolódni.