Kettős hatással járnak a szociális ágazatban a napokban bejelentett, a minimálbérre és a garantált bérminimumra vonatkozó, a következő években megvalósuló emelések – közölte a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete az Emberi Erőforrások Minisztériumával történt sztrájktárgyalás után a Magyar Időkkel.

 A szervezet közleményben mutatott rá arra, hogy a legalacsonyabb keresetek emelése régóta várt, szükséges lépés, amely azonban a képzettségen és a munkatapasztalaton alapuló bérrendszer kategóriáinak elfogadhatatlan összetorlódásával jár. Megítélésük szerint az így kialakult bérezés nem felel meg semmilyen igaz­ságossági és méltányossági követelménynek, különösen aggasztó a diplomával rendelkezők munkájának relatív leértékelődése. A sztrájkbizottság álláspontja szerint feloldhatatlan ellentmondásai miatt a jelenlegi és a tervezett emelésekkel kialakuló bérrendszer nem lehet alapja az ágazat kereseti viszonyainak, ezért a továbbiakban az életpálya bevezetését állítják törekvéseik középpontjába.

Szűcs Viktória, a szakszervezet vezetője lapunknak elmondta: az egyeztetésen szó volt az ágazat krónikus alulfinanszírozottságáról, szakmai munkaerőhiányáról és a kritikus mértékű elvándorlásról. Az elnök hozzátette: egyetértés született a jövő évi költségvetésben szereplő, mintegy 7,5 milliárd forintnyi, bérintézkedésre szánt forrás felhasználásáról. – Szerintünk a rendelkezésre álló összeget a bérminimumok emelkedésének hatásaiból kimaradó, magasabb iskolai végzettségű munkatársak bérrendezésére kell fordítani – fogalmazott.

Mint mondta, ennek végrehajtására már január 1-jétől igényt tartanak, azzal, hogy a bérrendezés mértéke igazodjon a már bejelentett növelésekhez. Szeretnék elérni, hogy a béremelések teljes költségvetési fedezetét bocsássák a szociális intézmények rendelkezésére.

Forrás: Magyar Idők