A SZEF-ÉSZT AKADÉMIA NYOLCADIK ÜLÉSE

Időpont: 2017. január 21. (szombat)
Új helyszínen, az OKISZ Irodaház Nagytermében!
Budapest, XIV. kerület, Thököly 58.

Ugyanaznap 16.00-kor emlékező demonstráció a Batthyány téri Kölcsey szobornál!

A SZEF-ÉSZT AKADÉMIA nyolcadik akadémiai napján a nemzet kulturális életét, közgyűjteményeit és a hétköznapok kulturális gyakorlatát és mintáit vizsgáljuk meg. A téma feldolgozásához segítséget adó kérdéseink:

1. Miképp alakult kulturális örökségünk, a gyűjtemények, intézmények, és intézményes gyakorlatok sorsa az elmúlt negyedszázadban?

2. Érzékelhető és értékelhető-e az egymást követő kormányok kulturális politikája? Miképp változott a kulturális kiadások aránya a költségvetésben?

3. A jövőben miképp válik a felnövekvő generációk közoktatásban szerzett ismereteiből közéleti és hétköznapi-életviteli kultúra, ha a készségek kialakítására rendelt, a tényleges szocializációt elvégző közművelődési, közgyűjteményi intézményrendszer tönkremegy, megsemmisül?

4. Képesek vagyunk a demokratikus köztársaság és az illiberális állam kulturális politikáját felismerni és megkülönböztetni? A szakszervezetek szakmapolitikai céljaként megfogalmazhatók egy nemzetépítő, esélykiegyenlítő, felemelő erejű kulturális közpolitika alapvonalai?

***

A SZEF-ÉSZT AKADÉMIA HIRDETETT AXIÓMÁI A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁN:

KÖNYVTÁR nélkül nincs esélyegyenlőség!

MÚZEUM nélkül nincs nemzeti emlékezet!

LEVÉLTÁR nélkül nincs hiteles nemzeti múlt!

KÖZMŰVELŐDÉS nélkül nincs nemzet!

***

Tartsanak velünk! Az OKISZ Irodaházban tartott előadásainkon, és itt, a honlapon is szívesen látunk minden jóakaratú polgárt, munkavállalót, nyugdíjast és diákot. Programunk nyilvános és ingyenes. Kérjük, regisztráljon: ITT!

RÉSZLETES PROGRAM

10:00 Megnyitó
BOROS Péterné, a SZEF Akadémia vezetője
GALKÓ Balázs színművész

ELŐADÁSOK

10:05 Nemzeti közgyűjteményeink történetéről
PAPP Katalin művészettörténész

10:35 Mire való (lenne) a közgyűjteményi és közművelődési intézményrendszer a 21. századi Magyarországon?
CSÓTI Csaba, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének (KKDSZ) elnöke

11:10 Hogyan készül a kulturális szakember – utak és lehetőségek a magyar felsőoktatásban?
KUTI László, egyetemi docens, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) elnöke

BÜFÉEBÉD

KORREFERÁTUMOK

12:10 „Két pogány közt"
PÉTERFY Gergely író

12:40 Súlyosbodó társadalmi problémáink kulturális eredetűek
FÖLDIÁK András, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke, a KKDSZ volt elnöke

13:00 Vita

A résztvevők és az előadók részvételével moderálja ENYEDI NAGY Mihály. Egy hozzászólás ideje 5 perc. A rendezvényről élő internetes közvetítést adunk a www.szefakademia.hu címen, a helyszínen videófelvétel készül.

A SZEF-ÉSZT AKADÉMIA ülése nyilvános és térítésmentes. Az eddig megtartott hét akadémiai ülés előadásai és prezentációi honlapunkról szabadon letölthetők.

Szakszervezetek.hu hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy első kézből értesülhessen a szakszervezetekkel kapcsolatos hírekről.