A 2008-as reálkeresetek visszaállítását követeli a közigazgatási szférában a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége. Az érdekképviselet nem érti, miért a legközvetlenebb alkalmazottait „bünteti a kormány”. Elsősorban a középfokú végzettségű közszolgálati tisztviselők helyzete siralmas – olvasható a HVG-ben.
Miért bünteti a kormány legközvetlenebb alkalmazottait? - kérdezi pénteki közleményében a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége. Ugyanez az érdekképviselet írt nyílt levelet Lázár Jánosnak, amiért az általa vezetett Miniszterelnökségnél tízórás munkaidőt írt elő.
Mint írják, a kormánytisztviselők nem csupán a nagyböjt miatt koplalnak, hanem mert a hó végére rákényszerülnek. Kiürül a bankszámlájuk és a hűtőszekrényük. Elsősorban a középfokú végzettségű közszolgálati tisztviselők helyzete siralmas. 22 éves szolgálat után is nagy részük csak létminimum körüli összeget keres. Közszolgálati tisztviselők, béremelésben mégis csupán a minimálbér és a garantált bérminimum évenkénti emelése révén részesülnek.
A KSH friss jelentésében azt olvashatjuk, hogy éves összehasonlításban 7 százalékkal nőtt Magyarországon az átlagos nettó kereset. Az átlag úgy jön ki, hogy sokan az átlag alatt keresnek. A közszolgálati tisztviselők illetményalapja (38 650 forint) 2008 óta változatlan. 2009-ben megvonták tőlük a 13. havi bért. Az infláció azóta 25 százalék körül alakult - sorolják a közleményben.
2014 júliusában beígérték számukra az életpályamodell július 1-jei bevezetését, amit 2015. december 23-án eltöröltek.
A központi közigazgatásban dolgozók részére a kormány 2018-ig nem számol bérrendezéssel! - írja a közszolgálati érdekképviselet.
A magyar közigazgatás újkori történetében példa nélküli, hogy 10 éven keresztül csak megszorításokkal, törvényi szigorításokkal találják magukat szemben a köz „központi szolgái”, akikre több mint 15 többlet elvárás vonatkozik a versenyszférához képest.
A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége követeli, hogy a közszolgálati dolgozók reálkeresete újra érje el a 2008. évi szintet.
Forrás: HVG