Megkezdődött az előadás, A hugenották premierje az Erkelben. A hvg.hu tudósítója a helyszínről azt jelentette, hogy a sztrájkkal fenyegetőző szakszervezetek mégsem tartják meg a munkabeszüntetést. A sztrájkkészültséget fenntartják, Ókovács Szilveszter főigazgató fenyegetőzését visszautasítják.

Sztrájkot hirdetett három szakszervezet a Magyar Állami Operaházban  a kollektív szerződés hiánya miatt. A vezetőség szerint „szakszervezeti diktátumról” van szó, és jogellenes lenne, ha tényleg sztrájkolnának a dolgozók.

Ókovács Szilveszter főigazgató a július óta tartó kollektív munkaügyi vitában „folyamatos felhívásaik és tárgyalási kezdeményezéseik” ellenére sem hajlandó teljesíteni a követeléseiket, a Magyar Állami Operaháznál ezért sztrájkot kezdeményeznek október 28-án 17 óra 30-tól 22 óráig, hogy a „kiszámítható, tisztességes, a közalkalmazottak méltóságát és egzisztenciális biztonságát garantáló” kollektív szerződést megkösse a főigazgató – fogalmaznak az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének csütörtöki közleményében.

A szervezők abban bíznak, hogy a főigazgató legkésőbb a sztrájk alatt aláírja a hozzá eljuttatott dokumentumot. Ha ezt nem teszi meg, további munkabeszüntetések jöhetnek, akár rövid időn belül – közölték.

A sztrájkot az Operaházban képviselettel és kollektív szerződési jogosultsággal rendelkező három szakszervezet, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete és a Színházi Műszaki Dolgozók Szakszervezete együtt hirdette meg, mert a tavasszal felmondott kollektív szerződés helyett Ókovács Szilveszter nem hajlandó másikat kötni.

Korábban a három szervezet Balog Zoltán emberi erőforrás miniszterhez eljuttatott nyilatkozatában ellenezte Ókovács Szilveszter főigazgatói kinevezésének meghosszabbítását.

Operaház: Rémisztgetik a rajongókat

A Magyar Állami Operaház vezetősége úgy reagált, hogy a három szakszervezeti vezető újra „rémisztgeti az operarajongókat”. Legutóbb augusztus elsején hirdettek sztrájkot, eredménytelenül. Azzal szemben, hogy a szakszervezetek szerint „fejenként 130 ezres jövedelemcsökkenéshez vezet a Kollektív Szerződés hiánya”, az Opera vezetősége szerint az intézmény dolgozói csupán a munkateher csökkenését érzékelhették.

A korszerűsítés miatt szeptemberben már nem nyitott évadot az Operaház, csak az Erkel Színház üzemel, emellett külföldi turnék vannak, a dolgozók illetménye pedig átlagosan több tízezer forinttal meghaladta a tavaly ezen időszaki bért. Az Opera emellett tartotta magát önkéntes vállalásához és nem indított csoportos létszámleépítést – emlékeztetett a vezetőség.

A hvg.hu tudósítójának nyilatkozó zenészek szerint a főigazgató csúsztatott, hiszen szeptemberi bérük éppen a plusz fellépések miatt haladta meg az előző évit, alapbérüket azonban jó ideje nem emelték.

Úgy tudjuk, az előadás előtt néhány nappal Ókovács azt is közölte a zenészekkel, hogy ha kell, egy szál zongorával is, de megtartják a szombati premiert.

Közleményében a vezetőség közölte: ha megtartják a sztrájkot, akkor az szerintük jogellenes lesz, és bíróságon támadják meg. Úgy vélik, hogy a szakszervezet konkrét követeléseket nem jelölt meg, csak egy „egyoldalúan összeállított dokumentum aláírásával zsarol”.

Forrás: HVG